1 Kilo Zeytinyağı Kaç Kilo Zeytinden Çıkar?
0

Zeytin ağacının meyve vermesinden elde edilen zeytinyağı özellikleri bakımında sağlıklı ve uzmanlar tarafından tüketimi önerilen şekilde olmaktadır. Kalori oranı ve besleyici içeriğinin yanı sıra oldukça doğal bulunan zeytinyağı düzenli tüketildiğinde vücudun kuvvetlenmesine de yol açar. Hastalıklardan koruma özelliği ve sindirim dostu olan bu yağın doğal olanı çiğ ve saf şekilde elde edilir. Özel bakımı ve yetiştiriciliği doğal olarak yapılan ağaçların meyvesi ve yağı lezzetli olur. Aynı şekilde doğal yetişen ağaçtan çıkan ve katkı maddesi bulunmayan zeytinlerin yağında vitamin ve mineral alımı söz konusudur. Bunun içinde zeytinyağlarının tüketiminde doğal ve katkı maddesiz olanı tercih etmeniz önerilir.

Zeytin Yağının Çıkarılması

Ülkemiz topraklarında uygun yetiştirilen zeytin ağaçları lezzetli yağlara dönüşebilmektedir. Yağ çıkarılacak ağacın cinsi farklı olduğundan yağlık zeytin ağaçlarında tam anlamı ile lezzetli ve yoğun yağ elde etmek mümkündür. Ağaçların meyve verme zamanından sonra yağlık aşamaya gelecek kadar bekleme sağlanır. Daha sonra silkeleme ya da elle toplama yöntemleri kullanılarak meyveler tam anlamı ile toplanır. Toplama sırasında zeytinler ile karşılan kuru ağaç dalları ve zeytin ağacı yaprakları zeytinden ayrılarak sade hale getirilir. Bunun ardından zeytinler makine de yıkamaya gitmektedir. Tazyikli ve sıcak su ile yıkanan zeytinler kırma yöntemi ile ezilmeye başlanır. Yoğurma (malaksör) denilen işlem ile ezme haline gelen zeytinler ve çekirdekler ayrım aşamasına geçer. Katı sıvı ayrımı olan pres / dekantör ile büyük parçalar daha az hale gelir. Son olarak dekantayon / separatör yani sıvı – sıvı faz ayrımı yapılarak saf zeytinyağı elde edilir.

Bu aşamalarında sonunda en çok merak edilenlerden biri 1 kilo zeytinyağı kaç kilo zeytinden çıkar şeklinde olmaktadır. Zeytinin boyutu, yapısı ve o yılkı yağış oranında göre yağ oluşum miktarı değişebilmektedir. Ortalama olarak 6 – 7 kilo zeytinden 1 kilo zeytinyağı çıkmaktadır.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Uzun süreli kullanım özelliği olduğundan zeytinyağının muhafaza aşamalarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem lezzeti hem de yapısının bozulmaması için bu duruma önem verilmelidir. Genel olarak fazlaca alınan zeytinyağının serin ve kuru yerde kalması önerilmelidir. Böylece bekledikçe hem daha vitaminli hem de daha lezzetli zeytinyağını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 yıl raf ömrü bulunan zeytinyağları, günlük kullanım zeytinyağları şişesinden ayrılarak kullanılmalıdır. Bunun içinde sıklıkla kullanacağınız ayrıca zeytinyağı şişeniz olmalıdır. Son olarak zeytinyağının buz dolanında saklanması önerilmemektedir.

Zeytinyağı Çeşitleri

Online alışverişin en doğal yapıldığı Yöresel Antep sayfamızda tüm zeytinyağları ve çeşitlerini katkı maddesiz bulabilirsiniz. Bu konuda güvenli ve doğal olan zeytinyağlarının lezzeti de muhteşem olarak değerlendirilmektedir. Faydalarının saymakla bitmediği has zeytinyağını tek tıklama ile sipariş edebilirsiniz. Bu alanda en çok tüketilen Natürel zeytinyağları çeşidi; saf ve yeşilden sarıya dönen bir görünümde olmalıdır. Natural zeytinyağından sonra rafine zeytinyağları ve riviera zeytinyağı da üretimi yapılmaktadır.  Sayfamızda her istediğiniz türde bulunan zeytinyağları çeşidinin lezzeti konusunda hiç şüpheniz olmasın. % 100 güvenli olarak üretimi yapılan yağlar en hızlı şekilde teslim edilmektedir.

Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Piyasada bulunan birçok zeytinyağı satışından ötürü güvenilir olmayan yerlerde bulunmaktadır. Bunun sayfamızda bulunan özelliklere uygun olarak zeytinyağını almanızı öneririz. %100 doğallık sunan zeytinyağı satışlarımızda, satış sonrasında da müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece boyalı zeytinyağının anlaşılmasında ele geldiğinde saydam olması gerekir. Zeytinyağının dinlenmesinin sonrasında alt kısmında fazla tortunun bulunmamalıdır. Bu yüzden dinlenen zeytinyağı giderek daha canlı hal almalıdır.

Zeytinyağının Faydaları

Birçok kanser riskinin ortadan kalkmasına yardımcı olan zeytinyağları, kolon ve meme kanserine de yararlı olmaktadır. Aynı şekilde diyabet ve kalp hastalarına da önerilen zeytinyağı kilo kaybına da yardımcıdır. Hatta kolesterol hastaları gibi yağlı yiyeceklerden uzak durması gereken hastalarında zeytinyağlarının tüketiminde herhangi bir sakında bulunmamaktadır.

Metabolizmaya iyi gelen yağ sindirimi kolaylaştırır. Hatta düzenli doğal zeytinyağı tüketiminde yaşlanma da önlenebilmektedir. Cildin ve saçların beslenmesinde etkili olan zeytinyağları tıbbi amaç ile de sıkça kullanılmaktadır. Bunun için her bakımdan doğal zeytinyağının faydaları fazladır. Doğal ve yöresel açısından lezzetli zeytinyağına erişim sağlamak için sayfamızın zeytinyağları bölümünü inceleyebilirsiniz. Böylece katkı maddesi bulunmayan zeytinyağların erişimi de sayfamızda kolay olmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X