SEO Nedir SEO Paketleri Antep Fıstığı » Yöresel Antep
Antep Fıstığı
0
Antep Fıstığı

Antep Fıstığı, adını Gaziantep ilinden almış “Şam Fıstığı” olarak da bilinen kabuklu bir meyvedir. Gaziantep’te ilk fıstık işletmelerinin kurulması sayesinde bu ille özdeşleşmiştir. Kansızlıktan diyabete kadar birçok alanda faydalı bir meyve olan Fıstığı, aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırmayan bir meyvedir. Fıstık üretiminde dünya genelinde ilk üç sırada yer alan Türkiye, meyvenin anavatanlarından birisidir. Gaziantep dışında Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır illerinde de üretilmektedir.

Antep Fıstığı Yararları

Antep fıstığı, kalorisi yüksek bir besindir fakat yağ oranının yüksek olması enerji için kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sayede aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırmayarak vücudun yağ ile beraber fosfor, B1 ve protein ihtiyacını da karşılar. Fıstık; kan şekerinin yükselmesini önleyerek diyabete, demir içeriğinin zenginliği sayesinde de kansızlığa iyi gelmektedir. Kanser türevlerinin de vücuttan uzaklaştırılmasında etkili olduğu söylenmektedir. Mesane bölgesinde ve böbreklerde oluşan kumların dökülmesinde de etkili olmaktadır. Hamur işlerinde, tatlılarda ve salatalarda sıkça kullanılan bir meyvedir.

Antep Fıstığı Faydaları

Antep fıstığı, günlük ortalama 10-12 adet tüketilebilir. Vücuda sağladığı enerji sayesinde yorgunluğa iyi gelerek bedenin ve zihnin güçlenmesini sağlar. Ayrıca safra kesesinde ve böbreklerde oluşan ağrıların azalmasında etkilidir. Kolesterolün düşmesinde etkili olduğu da söylenmektedir. Akciğer için de iltihap temizleyici bir özelliği mevcut olan antep fıstığı, göğsü yumuşatıp ağrıları hafifletmektedir. Meyvenin yağı da kendisi gibi oldukça faydalıdır. Doymamış yağ asitleri barındıran Omega-3 ve Omega-6 içermektedir. Ayrıca Tiamin, B3, B6, A, pro vitamin ve B12 açısından da oldukça zengin bir besindir. Vücuda sürülmesi durumunda kırışıkları, tüketilerek de yaşlanmayı engellemektedir. Diğer yağlara oranla lezzetli olması da rahatça tüketilebilmesini sağlamaktadır.

Neden Organik Ürün?

Antep fıstığı, sağladığı yararları herhangi bir kimyasal takviyeye ve müdahaleye uğramadan sağlayabilen bir besindir. Üretimden tüketime kadar her aşamasının kontrollü ve herhangi bir kimyasal girdi olmadan yapılması da ürünün organik ürün olmasını sağlamaktadır. Organik ürünler, sertifikalanarak tüketicinin güvenli alması sağlanmaktadır. Sertifika ücretleri, verimin düşük olması, organik ilaç ve gübre kullanılması ve işçilik maliyetlerinden dolayı fiyatları yüksek olmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

TOP