Antep Fıstığı Nasıl Toplanır?
0

Günümüzde çok fazla tercih edilmesinin nedeni özellikle sağlıklı beslenmenin çok ama çok yaygınlaşmasından dolayıdır. Ülkemizde yetişen en sağlıklı atıştırmalıklardan biri de Antep fıstığıdır. Antep fıstığının pek çok çeşidi vardır. Kırmızı Antep fıstığı boz Antep fıstığı kuş boku Antep fıstığı ve benzeri.

Antep fıstıkları bu şekilde çeşitlere ayrılırken her çeşidi ayrı ayrı çok sevilmektedir ve rağbet görmektedir. Peki bu meşhut Antep fıstığının yemesi bu kadar güzel iken yetiştirilmesi nasıl gerçekleşir? Antep fıstığı yetiştirmek isteyenlerin de merakla beklediği bir Antep fıstığı nasıl toplanır sorusuna cevap niteliğinde bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

Antep Fıstığı Toplamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Antep fıstığının eğlenceli ve bir o kadar da zor bir hasat serüveni vardır. Antep fıstığı üretimi ile ülkemize büyük bir ekonomik katkı sağlar. Bu ekonomik katkı sayesinde kalkınır ve gelişiriz. 3 milyon 200 bin dekar alanda Antep fıstığı üretimi yapılmaktadır. Özellikle güney doğu Anadolu bölgesinde çok önemli miktarda yetişen Antep fıstığı oldukça sevilen bir besin kaynağıdır. Bölgelerinde yeşil altın olarak adlandırılır.

Şimdi Antep fıstığı toplama adımlarından bahsedeceğiz:

  • Sabah erken saatlerde aşlayan fıstık toplama işlemleri 35 40 derece sıcaklıkta gerçekleşeceği için çalışanlar günlük olarak ücret alırlar ve 10 saat çalışmaları sonucunda 60 70 lira gibi bir ücret ödenir.
  • Genç yaşlı fark etmeksizin güneşin altında toplanan fıstıkların kıymetli olma sebeplerinden biri de budur.
  • Çiftçinin sabah erken saatlerde tarlasına gelmesiyle başlayan bu hasat dönemi öncelikli olarak ağaçların altına yaygı denilen bir bezin serilmesi ile başlar.
  • Daha sonra ağaçların üstüne çıkan işçiler tarafından ağaçlardaki fıstık salkımları tek tek kırılarak yaygıların üzerine atılır.
  • Yaygılarda biriken fıstıklar daha sonra çuvallama işlemine tabi tutulur. Çuvallanırken de salkımlarından ayrıştırılır.
  • Daha sonra da fıstık tesislerine götürülürler.
  • Fıstık tesislerine gelen fıstıklar burada soyma makineleri ile kabuklarından ayrılırlar. Kavlak hale gelen fıstıklar bir sonraki işlem için hazır hale gelmektedirler.
  • Kavlak hale gelen fıstıklar daha sonra tesislerde çalışan kişiler tarafından geniş alanlara serilerek kurumaya bırakılır. Gün boyunca çalışan işçiler tarafından erken kurumasına faydalı olduğu için tırmıklarla karıştırılıyor.
  • 24 30 saat arasında tamamen kuruyan fıstıklar daha sonra çiftçi ve tüccarlara teslim ediliyor.

Antep Fıstığının Hasat Dönemi Hakkında

Antep fıstığı ülkemizde oldukça yaygın olarak tüketilen ve dış ülkelere de satarak gelir elde ettiğimiz lezzetli bir besin kaynağıdır. Antep fıstığı bu kadar önemli bir besin olduğu için de üretim aşamaları son derece titizlikle ve özenle hazırlanmalıdır. Antep fıstığının üretiminden tüketimindeki son aşamaya kadar kademe kademe bütün geçtiği yolları yazı dizimizde anlattık. Sizler için faydalı bir yazı dizisi olmasını umut ediyor keyifli hasat dönemleri diliyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X