Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Antep Fıstığı Nasıl Yetiştirilir? » Yöresel Antep
Antep Fıstığı Nasıl Yetiştirilir?
0

Antep fıstığı son zamanların en popüler yiyeceği haline gelmiştir. Günümüzde çok fazla tercih edilmesinin nedeni özellikle sağlıklı beslenmenin çok ama çok yaygınlaşmasından dolayıdır. Ülkemizde yetişen en sağlıklı atıştırmalıklardan biri de Antep fıstığıdır. Antep fıstığının pek çok çeşidi vardır. Kırmızı Antep fıstığı boz Antep fıstığı kuş boku Antep fıstığı ve benzeri.

Antep fıstıkları bu şekilde çeşitlere ayrılırken her çeşidi ayrı ayrı çok sevilmektedir ve rağbet görmektedir. Peki bu meşhut Antep fıstığının yemesi bu kadar güzel iken yetiştirilmesi nasıl gerçekleşir? Antep fıstığı yetiştirmek isteyenlerin de merakla beklediği bir Antep fıstığı nasıl yetiştirilir sorusuna cevap niteliğinde bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

Antep Fıstığı Yetiştirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Antep fıstığı ülkemizde yetişen ve çok lezzetli bir yiyecektir. Bereketli topraklarımızda yetişen bu leziz yiyecek çok sevilerek tüketilen bir besin kaynağıdır. Antep fıstığı ağacı sakız ağaçlarının soyundan gelmektedir. Çok değerli bir meyvedir ve tarım alanında en iyi yatırımlardan biridir. Antep fıstığı milattan önce 6750 yılından beri tüketilen bir meyvedir.

Çöl iklimine bile dayanıklı Antep fıstığı ağaçları oldukça sağlam ağaçlardır. En çok tuzu seven bir ağaçtır. Antep fıstığı ağacı yüksek tuz içeren topraklarda yetişmektedir. Elbette ki günümüzde bu iklim dışında da yetişen Antep fıstığı ağaçları çok hassas ağaçlar değillerdir. Antep fıstığı ağacı sıcaklık farklarına karşı dayanıklıdır. – 10 derece ile 48 derece arasında yaşayabilir. Antep fıstığı ağaçları nemi hiç sevmez. Fazla sulama durumunda ise Antep fıstığı ağacının kökleri zarar görmektedir. Uzun ve sıcak yaz aylarında Antep fıstığı üretimi için çok idealdir.

Antep Fıstığı Hakkında

Antep fıstığı ağaçları çok bereketli ağaçlardır. Sadece ülkemizde değil başka ülkelerde de yetişen bir meyvedir ama hiçbir ülkede bizim ülkemizdeki kadar lezzetli iri ve besin değerleri yüksek bir Antep fıstığı yetişmemektedir. Antep fıstığı denilince özellikle Gazi Antep şehrinde çok büyük oranda yetiştirilmektedir.

Antep Fıstığı Kullanım Alanları

Özellikle çikolata fabrikaları tarafından çok tercih edilen bir üründür Antep fıstığı. Dondurmalarda tatlılarda baklavalarda çok leziz şekilde kullanıldığı gibi Osmanlı hükümetinden bize miras kalan pek çok yemeğin içinde de Antep fıstığı bulunmaktadır. Antep fıstığı çok doyurucu ve besleyici bir yiyecektir. Özellikle tatlı sektöründe çok sıklıkla kullanılır.

 Antep fıstığı ülkemizde bize özgü olarak hazırlanan ve pek çoğunun patenti alınmış olan sayısız tatlının vazgeçilmez ürünüdür. Antep fıstığı dondurma ve tatlılar kadar bisküvilerde de çok büyük oranda kullanılır. Ayrıca tatlıların içine konduğu kadar tatlıların süslenmesi ve sunumunda da Antep fıstığının çok büyük bir yeri vardır. Bunların dışında yine ülkemize özgü bir lezzet olan Türk lokumları da Antep fıstıklı şekilde yapılabilir. Afiyet olsun.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X