Antep Fıstığının Erkek ya da Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
0

Antep fıstığı son derece lezzetli ve tercih edilen bir çerez çeşididir. Öyle ki özellikle son dönemlerde sağlıklı yaşam şekillerinin revaçta olduğu zamanlardan geçiyoruz. Bu sağlıklı besinlerin en başında da Antep fıstığı gelmektedir. Antep fıstığının pek çok çeşidi vardır. Örneğin kırmızı Antep fıstığı yeşil Antep fıstığı kuş boku Antep fıstığı boz Antep fıstığı gibi. Bütün bunların dışında da Antep fıstığı ile ilgili bir erkeklik dişilik durumları bulunmaktadır. Sizlerin de merakını gidermek için bu konu hakkında bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

Erkek Antep Fıstıkları Nasıl Olur?

Antep fıstığı yani diğer bir adı ile Şam fıstığının dişi erkek olması ağacın cinsine göre değişir. Erkek Antep fıstığı ağaçları herkes tarafından kolayca ayırt edilir. Erkek Antep fıstığı ağacı 6 ile 10 metre arasında boya sahiptir. Erkek Antep fıstığı yaprak döken uzun süre yaşayan ve yavaş yavaş büyüyen bir ağaç türüdür. Erkek Antep fıstığı ağacı iki evcikli bir meyve ağacı şeklindedir. Antep fıstığı ağaçlarının cinsiyet farkı olması bazı aşamaların gerçekleşmesinin gerekeceği anlamına gelir.

Örneğin meyve tutumunun sağlanması için erkek ağaçlardan polenin rüzgâr ya da başka yollar ile dişi ağaçlara iletilmesi gerekir. Antep fıstığı ağaçlarından sadece dişi olanları meyve üretir. Meyve hasadı yapmak istiyor isek her 9 dişi Antep fıstığı ağacı için merkezlerinde bulunacak şekilde 1 erkek Antep fıstık ağacı ekilmelidir. Erkek Antep fıstığı ağaçları dişi Antep fıstığı ağaçlarına göre daha uzun boylu olmaktadırlar. Bu yönleri ile de erkek Antep fıstığı ağacı oldukları fark edilebilir.

Dişi Antep Fıstığı Ağaçları Nasıl Anlaşılır?

Antep fıstığı ağaçlarının gövdesi ve dalları gri renkte bulunur.ve ağaç yaş aldıkça bu gri renk zamanla koyulaşır. Güçlü kök sistemi 8 metreye kadar genişleyen bir yapıya sahiptir. 3 metreye kadar derine dalan kökleri olur. Antep fıstığı ağaçlarında yaprak dökümü son baharın sonuna doğru başlar yani çoğu zaman Kasım ayında. İlk önce meyveyi dişi ağaçlar ürettiği için öncelikle dişi ağaçların yaprakları dökülür. Daha sonra da erkek Antep fıstıkları yaprak döker. Çiçeklenmeleri ise Nisan ayında ay boyunca gerçekleşir. Genellikle erkek çiçeklerin büyük kısmı dişi çiçeklerden daha önce açar.

Netice itibari ile büyük bir miktarda polen kaybolur bu da meyve tutumunun azalmasına neden olacaktır. Bundan dolayı da Antep fıstığı yetiştiricileri erkek çiçeklerin polenini toplar bu polenler uygun koşullar altında depolanır. Bu depolanan polenler çiçeklenme zamanı geldiğinde kullanılır ve polen kaybının da önüne bu şekilde geçilmiş olur. Bu uygulamanın adına yapay tozlama adı verilir ve Antep fıstığı üreticileri tarafından sıklıkla tercih edilen ve kullanılan bir uygulama olarak da bilinir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X