Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sahi9777/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Cevizin Faydaları Nelerdir? » Yöresel Antep
Cevizin Faydaları Nelerdir?
0

Ceviz özellikle beyne benzemesi sebebi ile oldukça çok zekâ açan ve rağbet gören bir besin çeşididir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen ve oldukça ilgi gören sevilen bir yiyecektir. Öyle ki cevizin hem ülke içindeki ekonomimize hem de ülke dışındaki satışlarımıza katkısı büyüktür. Cevizin faydaları saymak ile bitmez ama bu konu hakkında bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim. Cevizin en çok bilinen faydalarından bir tanesi karaciğere olan faydalarıdır. Cevizin toksinlerin atılmasına karaciğerin temizlenmesine ve en iyi performans ile çalışmaya devam etmesine yardımcı olur. Ceviz oldukça zengin bir besin değerine sahiptir. Ceviz hem tazesi hem de güneşte kurutulmuş olanı oldukça fazla tercih edilen ürünlerdendir. Ceviz pek çok alanda kullanılabilen lezzetli bir yiyecektir.

Ceviz’in Faydaları

 • Cevizin içerisinde yüksek oranda potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır.
 • Cevizin içerisinde yine yüksek miktarda demir vitamini de bulunur.
 • Ceviz kansızlığa doğal bir ilaçtır.
 • Ceviz yüksek besin değerleri içerdiği için diyetlerin ve sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez ürünüdür.
 • Cevizin besin değerleri çok yüksektir
 • Ceviz insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmını karşılar.
 • Ceviz karaciğer temizliğine çok yardımcı olur. Bu etkisi ile Ceviz kolon ve bağırsakların da temizlenmesinde çok etkilidir.
 • Ceviz sabahları aç karnına üzüm suyu olarak da tüketilmek için oldukça elverişlidir.
 • Ceviz içinde pek çok lif ve mikro besinler bulundurur.
 • Ceviz yüzde yüz doğal bir enerji besini olduğu için spor yapanların da en çok tükettiği besinler arasında yer almaktadır.
 • Ceviz kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede de kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Ceviz kanda bulunan kolesterolü düşürdüğü için de oldukça çok tüketilen bir besindir.
 • Ceviz düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığında ve yaşam kalitesinde belirgin farklar sağlar.

Ceviz Tüketimi Hakkında

 Firma olarak Ceviz tüketiminin sağlığa ne kadar faydalı olduğunu vurgulamaktan çekinmiyoruz. Öyle ki ceviz hem zekayı açar hem beyni geliştirir çocuklarda kemik gelişimine kadar pek çok alanda faydalı bir besindir. Büyük bir vitamin ve minarel deposu olan ceviz besini ülkemizde çok büyük kitlelerce tercih edilen ve hemen hemen her gün nerdeyse her öğünde tüketilen bir besindir. Cevizin hem tatlılarda hem çikolatalarda hem lokum gibi yöresel lezzetlerde hem dondurmalarda hem de yemeklerde çok lezzetli olması onu vazgeçilmez bir besin haline getirir.

Ayrıca cevizin diğer kuru yemişlere göre daha uygun fiyatlı olması da onun tercih sebebi olmasında büyük bir etkendir. Özellikle ülkemizin yöresel lezzeti olan Türk lokumlarında ceviz vazgeçilmez bir lezzettir. Baklavalara da çok yakışan ve pek çok kesim tarafından cevizli baklava daha çok sevilen bir çeşit olduğu için de ceviz çok arana bir Türk kuru yemişidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X