Fındık Nasıl Kurutulur?
0

Ülkemizde pek çok lezzetli kuruyemiş ve çerez yetişmektedir. Bu kuruyemiş ve çerezler arasından en çok sevilenlerinden birisi de fındıktır. Fındık ülkemizin daha çok Karadeniz bölgesinde yetişen değerli bir yiyecektir. Ancak hepimizin bildiği üzere Karadeniz bölgesi ülkemizde en çok yağış alan bölgelerden birisidir. Bu durumda fındıkların kurutma işlemi oldukça zor olmaktadır. Fındık üreticileri tarafından derin derin düşünülen ve bazı çözümler getirilen fındık kurutma işlemi hakkında bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz fındık nasıl kurutulur isimli yazı dizimize geçelim. İşte o detaylar…

Fındık Kurutmanın Püf Noktaları

  • Fındık kurutmasına geçmeden önce toplanışı hakkında bazı bilgiler vermemizde fayda olacaktır. Fındık sarp ve neredeyse uçurum bahçelerde yetişen lezzetli olduğu kadar zor toplanan bir üründür. Fındık ürünü ülkemizde hem iç ticarette hem dış ticarette önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde yetişen fındık kadar iri taneli sert ve lezzetli fındık dünyanın hiçbir yerinde yetişmemektedir.
  • Karadeniz bölgesi oldukça yokuş sarp dağların ve uçurumların olduğu yamaç bir bölgedir. Böyle bir alanda fındık kurutmak bir hayli zordur hali ile. Fındık kurutmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiş olsa da en etkili yöntem son dönemlerde ortaya çıkan Fındıkta makineli kurutma sistemidir. Öyle ki bu sistem fındıkların geniş alanlara yayılıp tırpanlar yardımı ile karıştırılarak uzun saatler boyunca uğraş verilmesine gerek kalmadan ve alandan tasarruf sağlayarak kurutma sağlayacak bir yöntemdir.
  • Karadeniz bölgesindeki yağışların büyük çoğunluğu fındık kurutma ayı olan Eylül ayına denk geldiği için hasat edilen ürünün ziyan olmaması adına böyle bir çözüm önerisi sunulmuştur.
  • Normal şekilde yapıldığında 3 ya da 5 gün gibi uzun zaman dilimlerine ihtiyaç duyan fındık kurutma işlemi yağışların çok olması sebebi ile 10 günde bile bitmez duruma gelmiştir.
  • Bu sebepler ile başka çözüm yolları arayan üreticiler de fındık kurutma makinelerinin icat ettiler.
  • Makinelerde yapılmayan kurutmalarda sağlıksız pek çok sonuç elde edileceği için bu yöntem artık asla ve asla tasvip edilmemektedir.

Makineli Fındık Kurutma Hakkında

Makineli fındık kurutma üreticilerin bulduğu ve devlet tarafından desteklenmiş olan harika bir çözüm önerisidir. Yollarda sahil kenarlarında her türlü tozun ve pisliğin içinde gerçekleştirilen normal kurutma işleminin aksine el bile değmeden oldukça steril şekilde kurutma işlemleri gerçekleşecektir. Makineli fındık kurutma sistemi ile 3 ya da 5 gün sürecek ama yağışlar ile 10 güne çıkan kurutma işlemleri 24 saat gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

Ancak makineli fındık kurutma işlemi ülkemizde o kadar da yaygın değildir. Son zamanlarda devlet destekli olarak bu projenin yürütülmesi sebebi ile bir nebze de olsa yaygınlaşan makineli fındık kurutma işleminin daha fazla kullanılır hale gelmesi sağlık ve zaman açısından da oldukça önemlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X