Gerçek Zeytin Yağı Donar Mı?
0

Zeytin yağı son dönemlerde çok sağlıklı olması ve lezzeti ile diğer yağlar arasında bir numara olmuş ve tercih oranı oldukça artmıştır. Gerçek zeytin yağı hakkında merak edilen pek çok şey vardır. Örneğin rengi nasıl olur kokusu nasıl olur kıvamı nasıl olur ve gerçek zeytin yağı donar mı? Gerçek zeytinyağının donup donmadığı büyük bir merak konusudur. Gerçek zeytin yağı donar mı donmaz mı konusu üzerine bir yazı dizisi hazırladık dilerseniz detaylara geçelim…

Gerçek Zeytin Yağı Donmalı Mıdır?

Uzmanların görüşlerine göre gerçek zeytin yağı kesinlikle donar. Ancak zeytin yağlarının donma süresi donma derecesi değişiklik gösterebilir. Hatta geçtiğimiz yıllarda donmayan zeytin yağları bir sonraki yıl donabilir. Bu durumda bu zeytin yağı gerçek zeytin yağı değil diye düşünmeli miyiz? Fakat bu husus zeytin yağının gerçekliği hakkında bilgi vermez. Zeytin yağlarının sezonluk sıkım işlemleri yetişmiş olduğu iklim çeşidi ve o sene hava şartlarının değişmesine göre bile donma şekli ve süresi değişiklik göstermektedir.

Şayet zeytin yağınıza başka bir yağ karışmış ise de donma yapabilir. Zeytin yağının donması ya da bir sene donmayıp bir sene donması belirleyici bir kriter değildir. Ayrıca zeytin yağlarının donması kesinlikle bir bozulma belirtisi de değildir. Soğuk havada kristalize şekil alan yani beyaz tanecikler haline bürünen zeytin yağları havalar ısındığı zaman eski hallerine dönerler. Bu bir sorun teşkil etmemektedir.

Gerçek Zeytin Yağlarını Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Gerçek zeytin yağlarımızı muhafaza etmek için en uygun olan sıcaklık 14-15 derece arasındadır. Her yağda olduğu gibi zeytin yağında da bir donma ve kaynama sıcaklığı bulunur. Zeytin yağı 3-4 derecede donarken 300 derecede kaynamaktadır. Fakat buna ek olarak bir de zeytin yağının tütme derecesi bulunur. Ki bu da kaynama derecesinden daha da düşük bir derecedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Hakiki zeytin yağlarımızı tütme derecesine getirdiğimiz zaman hem yağın lezzeti hem niteliği hem de besin değerleri büyük ölçüde zarar görür.

Saf ve hakiki zeytin yağlarınız donar fakat bu süre değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler yapı çeşidine içeriğine zeytinin yetiştirildiği iklime göre değişiklik gösterebilir. Zeytin yağlarınızın bir sene donmaması ve ertesi sene donması bir bozukluk kriteri değildir. Bazı hakiki ve saf zeytin yağları hiç donmaz iken bazı orijinal olmayan yağlar da donma yapabilir. Dememiz o ki saf zeytinyağı donat fakat süresinde değişiklikler olur.

Ayrıca da yüksek sıcaklıklarda tütme yapabilir ve besin değerleri oldukça fazla şekilde düşer. Bu durum da sağlık açısından çok zararlıdır ve kesinlikle tavsiye edilmez. Zeytin yağlarınızı güvenle kızartmalarınızda kullanabilirsiniz. Ancak sıcaklık durumuna çok dikkat etmeniz sağlık açsından çok daha iyi olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X