Kaliteli Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?
0

Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri sağlıklı yağ tüketmektir. Sağlıklı yağların başında da zeytin yağı gelir. Peki çok çeşidi olan zeytin yağları arasından en lezzetli ve en kaliteli zeytin yağını nasıl bulabiliriz? Bu alanda pek çok tadım uzmanı çalışmalar yapmaktadır. İyi zeytin yağının rengine değil de kokusuna ve boğazda bıraktığı yanmaya göre karar verilir. İnsanlar tarafından son zamanlarda özellikle zeytin yağı tüketimi artmıştır. Bilinçlenen ve sağlıklı beslenmek isteyen herkes son dönemlerde zeytin yağına yönelmektedir.

Zeytin yağını test ederek kalite kontrolü yapan tadım uzmanları iyi bir zeytin yağında bulunan temel özelliklerin boğaz yakma ve acılık olduğuna vurgu yapıyor. Bu tadım uzmanlarına göre boğaz yakma ve acılık bir zeytin yağının kalitesine ve lezzetine işaret eden özelliklerdir. Son zamanlarda lezzetli olması ve sağlık açısından pek çok yararı bulunması sebebi ile ülkemizde kişi başı kullanımı 2 kilograma kadar çıkan zeytin yağı alanında en kaliteli iş çıkaran ve diğer kurumları destekleyen firma İzmir zeytincilik araştırma enstitüsüdür.

İzmir zeytincilik enstitüsü içlerinde 14 farklı tadım uzmanı bulunan uluslararası deneyime sahip profesyonel ekibi ile farklı üretim bölgelerinden firmasına gelen ürünlere de not vermektedir.

İzmir Zeytincilik Enstitüsünün Belirlediği Kaliteli Zeytin Yağı Özellikleri

  • Zeytin yağı çok lezzetli ve sağlıklı olması dolayısıyla çok tüketilir ve bu sebep ile de üzerinde çok fazla araştırma yapılır. Bu araştırmaların başında fiziksel ve kimyasal analizlerle belirlenemeyen kusurlar ve pozitif öğeleri duyusal analizler ile bulmaya çalışan uzman ekip tadım paneli denilen oturumlarda ısıtılarak 28 derecede hazır bulundurulan zeytin yağlarını koklayıp tadım yaparak bir rapor hazırlıyorlar.
  • Firmalarına gelen yağlardan kusurlu olanları ile ilgili üreticilere bilgilendirme yapan İzmir zeytincilik enstitüsü özel ve uluslararası yarışmalara gönderilecek ürünler hakkında da bir ön değerlendirme raporu hazırlamaktadır.
  • İzmir zeytincilik enstitüsü uzmanları basit bir tadım testi ile zeytin yağının kalitesine ilişkin önemli kanılara varılabilir diyor.
  • İzmir zeytincilik enstitüsündeki tadım paneline liderlik eden tadım uzmanı ve gıda mühendisi sayın Dr. Oya Köseoğlu haber muhabirlerine yaptığı açıklamada zeytin yağı üretimindeki artışla beraber üretici ve tüketicilerin de bu konudaki bilgisinin arttığını ifade etmiştir.

İyi Zeytin Yağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Herkesin bildiğinin aksine tüketiciler evlerinde yapacakları basit bir tadım testi ile zeytin yağının kalitesine ilişkin belirli fikirler edinilebilir.
  • Bu tadım nasıl yapılmalıdır? Ev ortamlarında yapılacak olan bu tadımların ısıl işlem görmeden doğal yollar ile elde edilen doğal zeytin yağları ile yapılabilir.
  • Aldığınız zeytin yağlarında kapaklarını açarak koklama yapmanız size bu konuda pek çok fikir verecektir.
  • Şişenin ağzı açıldığında 10-15 saniye boyunca sürecek koklama işlemi yapılmalıdır. Koklarken gelen çeşitli çiçek kokuları kaliteye işaret eder.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

ENÜST

X